ГІПЕРАКТИВНІ ДІТИ – ЯК З НИМИ ВПОРАТИСЯ?

Синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ) – синдром підвищеної фізичної та розумової активності, що характеризується переважанням процесів збудження над гальмуванням. Основними проявами цього синдрому є порушення здатності дитини до концентрації уваги (підвищена розсіяність, імпульсивність, швидка зміна настрою), неможливість зосередитися на чомусь

Ці дітки надзвичайно чутливі та вразливі, мають занижену самооцінку. Будь-яка жорстка критика на їх адресу, порівняння з іншими дітьми посилює їх невпевненість у собі. Гіперактивна дитина не здатна сама зупинитися, якщо втомилась, її необхідно тримати в руках у прямому розумінні слова.

Що ж це за діти з синдромом дефіциту уваги та гіперактивності?

Здебільшого до цієї категорії відносять гіперактивних дітей, які є дуже рухливими, непосидючими, неуважними, вони можуть перебивати інших, губити власні речі, поспішати відповісти на питання, навіть не дослухавши його, іноді такі діти бувають навіть дуже агресивними. Щороку ця проблема стає все більш актуальною, оскільки процент гіперактивних дітей зростає постійно, а спеціалістів, які знають і якісно втілюють методики для боротьби з гіперактивністю, дуже мало.

Зазвичай на цю проблему звертають увагу в школі, бо дитина, що є дуже розгальмованою, не може сконцентруватись на виконанні завдань, є гіперрухливою, майже завжди має низьку успішність та схильна до провокування конфліктів з вчителями та іншими учнями. Як наслідок, у дитини з'являються вторинні емоційні розлади, страждає самооцінка, поведінка стає деструктивною. Ці складнощі людина несе і в доросле життя, адже мало кому вдається позбавитись від цього розладу самостійно. Вкрай важливою є своєчасна діагностика ранніх проявів, а також причин гіперактивності у дітей, оскільки, як вважають дитячі психологи та практикуючі психотерапевти, корекція гіперактивності в дитячому віці є значно дієвішою.

До причин виникнення СДУГ відносять:

· Спадкова схильність

· Складнощі з вагітністю та під час пологів у матері (небезпека викидню, пологи раніше терміну, травми під час пологів та інше).

Є думка, що першочергова причина криється у дисбалансі хімічних передавачів (нейромедіаторів) в мозку дитини, що і відповідає за неможливість контролю над поведінкою дитини.

Слід чітко розуміти, що СДУГ не залежить від виховання, занедбаності або вседозволеності, це наслідок особливої роботи мозку.

Ознаки синдрому дефіциту уваги та гіперактивності

Діагноз СДУГ ставлять дітям, що мають як дефіцит уваги, так і є гіперактивними. Що буде переважати – це дуже індивідуально. Проте є вікові критерії: у малюків до 6-7 років переважає гіперактивність та імпульсивність, у дітей шкільного віку – дефіцит уваги. Якщо казати про статеву градацію, то серед хлопців СДУГ поширена втричі більше, ніж серед дівчат. Найперші ознаки батьки відмічають у своїх дітей уже в ранньому дитинстві.

Діти, які мають схильність до розвитку СДУГ:

· Рано починають тримати голову, сидіти, повзати, ходити.

· Важко засинають, сплять значно менше норми.

· Коли стомлюються – не намагаються зайнятись чимось більш спокійним, не можуть заснути самостійно, а починають істерити.

· Важко сприймають голосні звуки, яскраве світло, незнайомців. Це все провокує в них сильний плач.

· Втрачають інтерес до іграшок швидше, ніж встигли їх добре розглянути.

Основними проявами СДУГ є гіперактивність, імпульсивність та дефіцит уваги.

Ознаки гіперактивності й імпульсивності:

· Дитина постійно рухається, сидіти спокійно не може;

· Коли потрібно спокійно сидіти деякий час, вона встає, ходить (в транспорті, під час занять, уроків);

· Ігнорує спокійні ігри;

· Весь час рухається, ніби й не втомлюючись;

· Надзвичайно балакуча;

· Може заважати іншим, втручається в чужі розмови.

Ознаки, що вказують на дефіцит уваги:

· Дитина не може тривалий час бути уважною, помиляється під час виконання завдань;

· Надзвичайно легко відволікається, увага постійно переключається з одного предмета на інший;

· Не дотримується завданих інструкцій;

· Може вести себе так, ніби не чує, що до неї звертаються;

· При навчанні або грі має складнощі із самоорганізацією;

· Не хоче виконувати завдання, які вимагають довгої концентрації уваги;

· Часто губить власні речі (одяг, іграшки, шкільне приладдя);

· Забудькувата у побуті.

Батькам потрібно звернути увагу на поведінку своєї дитини, особливо якщо у їхньої дитини було помічено принаймні половину вищевказаних ознак протягом півроку в двох та більше ситуаціях (вдома, в школі, на дитячому майданчику) та звернутися до спеціаліста, оскільки це шкодить соціалізації дитини.

Окрім того, існують ще ряд симптомів, на які також варто звернути увагу:

1. Складнощі в опануванні шкільними науками, хоча інтелект цілком нормальний. Може мати складнощі з читанням: частково або повністю не може оволодіти цією навичкою.

2. Відставання в емоційному розвитку. Дитина може вередувати і реагувати вкрай емоційно на будь-які прояви критики, невдачі, її поведінка виглядає “дитячою”, хоча інтелектуальний розвиток відповідає розвитку однолітків.

3. Негативна самооцінка. Дитина постійно чує в свою адресу зауваження. Якщо в цей час лунає ще й порівняння з однокласниками, то це провокує в неї негатив до оточуючих, агресію, вона намагається відсторонитись від колективу, весь час відчуває себе нещасною.

4. Постійні зміни настрою майже щомиті. Різкі переходи від плачу до сміху. Дитина має дуже запальний характер. В момент, коли вона сердиться, може провокувати бійку, кидатися предметами та псувати речі кривдника. Всі її дії спонтанні, без попереднього обдумування.

5. Дитина не має відчуття небезпеки. Її вчинки бувають вкрай небезпечні для життя та здоров’я: може залізти на дах, піти до покинутого будинку, пройтись тонким льодом лише тому, що їй в цей момент захотілося так зробити. В цьому криється причина значної кількості травм у дітей із СДУГ.

Прояви синдрому дефіциту уваги виникають тому, що нервова система дитини є нестабільною. Їй складно сприйняти значну кількість нової інформації. Надмірна активність і складнощі з концентрацією уваги – намагання захиститися від величезного тиску на нервову систему.

Кiлькiсть переглядiв: 192

Коментарi